Nyt liv til gamle elementer


I den istandsatte gamle smedje i Helsinge bor Anette, en af Dansk Køkkenhåndværks egne køkkentegnere,

Indretningen i huset er en god blanding af fransk landstil, arvestykker og nye ting.

  • Slide title

    Write your caption here
    Button
  • Slide title

    Write your caption here
    Button
  • Slide title

    Write your caption here
    Button

Alt sammen kombineret med malede gulve og tapeter.


Anettes filosofi er, at indretningen i et hjem skal være afslappet, hyggelig og ikke mindst personlig.

Det er så kedeligt, hvis alle hjem er ens. Et hjem må gerne bære præg af, hvem der bor her.

Køkkenet er et brugt køkken fra 1970érne, som Dansk Køkkenhåndværk havde stående på lageret.

Det virkede stadig upåklageligt, så det fik Anette til sit dengang nyindkøbte hus, der manglede et ”nyt” fint køkken.


Anette lavede naturligvis selv tegninger, og der blev efterfølgende produceret supplerende elementer og en smuk naturolieret fyrretræsbordplade til køkkenet.


Et nyindkøbt lyseblåt SMEG køleskab, et ”Nostalgi” gaskomfur fra ILVE og en porcelænsvask fra Villeroy & Boch med blandingsbatteri fra TONI Cph blev installeret.


Det brugte snedkerkøkken var behandlet med sæbe, så det blev slebet ned og sammen med de nye elementer malet i en smuk blå farve.


Oprindeligt var der overskabe i køkkenet, men de blev taget ned og erstattet med et par af Anettes egne hylder, der som de øvrige køkkenelementer blev malet blå.


Overskabe kan alt efter størrelsen godt komme til at virke tunge og voldsomme i et lille køkken,

Men hvis de ikke kan undværes, kan det være en god ide at male dem hvide, så de på denne måde virker lettere og mere luftige.


I dette tilfælde kompenserede man for den manglende overskabsplads ved at placere et stort vitrinehøjskab, der kunne rumme en del, i et af køkkenets hjørner.



Resultatet er et hyggeligt og funktionelt landkøkken med masser af sjæl og charme.

Share by: